Sůl nad zlato?
Za několik posledních let se v profesionálních službách spojených s krásou, kondicí a zdravím objevilo mnoho nových nabídek, ve kterých se ani odborníci neorientují lehce. Některé z nich časem zmizí jako módní výstřelek, jiné se naopak trvale zabydlí mezi klasickými službami. To se stalo i s nedávnou novinkou zvanou solná jeskyně.
Objevily se v posledních letech na mnoha místech naší republiky, i když jejich počet rostl ve srovnání s okolními zeměmi poněkud váhavě. Pro jejich vybudování je nutná poměrně značná investice, přesto nabídku wellness a beauty salonů doplňují neustále další. Zájem klientů totiž neklesá. Léčivé účinky soli na lidský organismus jsou známé dlouho, využívá je plicní lékařství, alergologie i dermatologie. Haloterapie ( sůl=řecky halos) je možné použít i pro posílení imunity, odstranění únavy a jako celkové prevence proti civilizačním nemocem. Ostatně sůl je nejstarší známá přírodní konzervační látka, která účinně likviduje různé bakterie a choroboplodné zárodky. Efekt působení soli v solné jeskyni je srovnatelný s účinky pobytu u moře.
Slaná relaxace
Jestliže v minulém století byly pobyty v solných dolech a jeskyních doporučovány při chronických onemocněních dýchacích cest, do jednadvacátého století vstoupila sůl nejen jako léčivý prvek, ale i jako složka rekondice a rehabilitace. Pozitivní účinky mořské soli se využívají také k uvolnění stresu, odstranění únavy, k prevenci virových onemocnění, stejně tak jako k doplnění služeb větších kosmetických nebo wellness zařízení. S pomocí tun dovezené soli je totiž díky moderním technologiím postavit solnou jeskyni třeba v desátém patře. Pobyt v solné jeskyni je možné kombinovat s dalšími beauty službami a jeho efekt se tak dá ještě zvýšit. Ale i samotná návštěva v prostředí tak vzdáleném běžným relaxačním zařízením, kde je za pomoci ventilačního systému, vytápění, klimatizace a solných roztoků vytvořeno výjimečné mikroklima, prosté bakterií a obohacené o řadu minerálů a stopových prvků obsažených v soli, je pro unavený organismus průměrného středoevropana zajímavou zkušeností. Jestliže se k tomuto vlivu přičte stálá teplota 20 – 23 °C doprovázená ve většině jeskyní zvukovými efekty šplouchajícího moře, je iluze přímořského klimatu po celých přibližně 45 minut téměř dokonalá. Sůl, použitá k jejich budování, pochází často z nejrůznějších koutů světa – z Pákistánu, Polska, z Jordánska či Izraele. Nejatraktivnější bývá sůl z Mrtvého moře. Její přítomnost je pro kýžený efekt velmi žádoucí. Klasická průmyslově těžená kamenná sůl obsahuje asi 97 % chloridu sodného a 3 % různých minerálů, ovšem mořská sůl obsahuje více než 50 % různých minerálních látek, např.: jód, brom, selen, vápník, hořčík, draslík, které se vlivem umělého klimatu v jeskyni uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Přírodní sůl z Mrtvého moře tak přispívá ke zlepšení metabolismu, zrychluje spalování tuku, vyhlazuje vrásky a zpomaluje proces stárnutí.
Dýchejte – zhluboka
Efekt pobytu v solné jeskyni srovnávají mnozí s procházkou na břehu moře. Vzhledem k tomu, že k moři máme dál než na skok, a většině z nás chybí v organismu dostatek jódu, je tato haloterapie jednou z dalších možností, jak si zlepšit kondici a vnitřní obranu organismu proti nejrůznějším nepříznivým vlivům moderní doby. Čisté ionizované prostředí, obohacené o minerály, pomáhá zlepšit kondici a posílit imunitu, pomáhá však i při chronických chorobách horních a dolních dýchacích cest, hypertenzi, snížené funkčnosti štítné žlázy, revmatických onemocněních, neurózách, stresu a zvýšené únavě. Zlepšuje stavy při dermatologických onemocněních, ekzémech. Podílí se však i na zrychlování spalování tuků, zpomaluje proces stárnutí. Provozovatelé řady solných jeskyní vyhrazují část své kapacity na pobyt docela malých dětí. Pobyt posiluje obranyschopnost organismu před virovými nákazami.
Hlavní minerály, které v solné jeskyni působ na lidský organismus
Jód – vyrovnaná hladina jódu v organismu zabezpečuje důležité procesy v organismu. Dostatek jódu je nezbytný pro psychický a fyzický rozvoj, reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo, zabezpečuje normální funkci štítné žlázy. Vzhledem k e vzdálenosti našeho území od moře a nedostatečné spotřebě zdroje jodu – ryb je množství jodu v organismu středoevropanů nedostatečné.
Vápník – posiluje obranyschopnost našeho organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a pomáhá snižovat krevní tlak, aktivuje enzymy. Dostatek vápníku v těle brání vzniku a rozvoji osteoporózy.
Draslík – snižuje krevní tlak, prokrvuje kůži, působí na odplavování toxických látek z těla.
Sodík – pomáhá při látkové výměně např. reguluje příjem cukru a aminokyselin
Hořčík – působí proti astmatu, chrání před chorobami srdce, snižuje únavu, zpomaluje stárnutí, regeneruje organismus
Železo – zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.
Brom – snižuje krevní tlak, ovlivňuje nervový systém, pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky
Selen – napomáhá překonat virová onemocnění, zpomaluje stárnutí kůže, vede k eliminaci volných radikálů, které jsou považovány za základní příčinu zhoubných nádorů
Zinek – působí jako prevence proti akné, podporuje obnovu buněk
Haloterapie jako součást nabídky relaxačních a kosmetických služeb se tedy postupně zabydluje v obecném povědomí. Vedle thalassoterapie nebo společně s ní umožňuje lépe využívat možnosti nabízené přírodou pro posílení lidského organismu a zlepšení jeho kondice i půvabu.