Podle kadeřníků si tohle naše vlasy nezaslouží
Snažíte se o své vlasy starat s veškerou možnou péčí, ale přesto nevypadají tak, jak byste si představovala? Možná děláte jednu z pěti základních chyb, se kterými se kadeřníci setkávají ve svých salonech nejčastěji. Jaké to jsou a jak jim co nejlépe předcházet?
Dali jsme slovo skutečným specialistům a zeptali se jich, co si o této problematice myslí. A některé odpovědi vás dozajista překvapí.
Bereme vlasy jako samozřejmost
A nezacházíme s nimi proto právě šetrně. Je to také váš případ? Posuďte sami. Pokud chodíte spát s mokrými vlasy, po umytí je frotýrujete ručníkem a při fénování absolutně opomíjíte jakékoliv přípravky s tepelnou ochranou, pak se ke své koruně krásy právě dobře nechováte.
Nezapomínejte na to, že vlhké vlasy mají lehce pootevřenou kutikulu, a pokud je právě v tomto krizovém okamžiku vystavíte mechanickému působení, tlaku nebo přílišnému teplu, poškodí se.
Silikon je dobrý sluha, ale zlý pán
Vše by mělo samozřejmě začít u správného výběru výrobků určených pro vlasy. Pozornost věnujte zejména složení. A co v něm hledat? Silikony. Jako krátkodobá pomoc umí být skvělé. Vlasy obalí, vyhladí a dodají jim lesk. Najdete je zejména v levnější kosmetice, ta luxusnější si bere na pomoci jiné prvky.
Když je totiž silikonů příliš, vlas se pod nimi začne dusit. Jeho povrch nebude schopen přijímat tolik potřebnou hydrataci a samozřejmě ani žádnou výživu. To vede časem k lámání konečků, třepení a dalším nepříjemnostem. Vlasy jsou suché a nevýrazné, i když se snažíte jejich kondici povzbudit cennými oleji nebo zábaly či maskami.
Ovšem neplatí to pro úplně všechny silikony. Pokud budete hledat ty, rozpustné ve vodě, pak určitě neuděláte chybu. Nejčastěji jde o PEG-12 dimethicone nebo lauryl methicone copolyol. Mnohem horší jsou nerozpustné silikony, reprezentované zejména názvy jako:
- dimethicone,
- cyclomethicone apod.
A co dělat, když už silikon na vlasech ve velkém množství máte? Jednoduše ho smyjte zásaditým šamponem.
Hydratace musí být dostatečná
Další bod, který bývá často opomíjen. Vlasy bez vlhkosti jsou jednoduše suché a lámavé. Proto byste měly vždy po umytí vlasů používat ten správný kondicionér a rovněž dvakrát do měsíce dopřát své kštici pořádný výživný zábal. Je to důležité zejména u barvených vlasů, jelikož kadeřnické procedury živiny z vlasů odplavují.
Zapomínáte na pokožku hlavy
Možná vás to překvapí, ale i tento bod je velmi důležitý. Když není zdravá kůže, nebudou ani zdravé vlasy, to je zkrátka fakt. A mnoho chyb děláme i nevědomky. Velký problém mohou znamenat třeba šampony s vysokým obsahem živin pro vlasy. Nezřídka totiž poškozují přímo samotnou pokožku hlavy. Nejrůznější séra tak rozhodně není vhodné používat dlouhodobě. Mnohem lepší je buď kratší intenzivní kůra nebo jejich občasné používání maximálně 1x týdně nebo méně.
Pozor na nejrůznější experimenty – zejména v oblasti barvení
Toužíte po zcela jiném looku, ale nechce se vám na návštěvu ke kadeřníkovi? Ještě si to rozmyslete. Domácí zesvětlování vlasů o několik odstínů, nanášení ombré barev a další „moderní trendy“ dopadají často katastrofálně a leckdy trvá i několik měsíců, než se vlasy a pokožka hlavy z prožitého zážitku vzpamatují.
Dojde totiž k narušení vnitřní struktury vlasů. A ten samý efekt mívá i trvalá ondulace. Dobře si ji tedy promyslete. Efekt vám vydrží jen na chvíli, ovšem vlasy budou zničené do hloubky. Bude se pak muset potýkat s lámavostí, krepatěním, třepením a zdrsněným povrchem vlasu. A to byste určitě nechtěly.
Takže pokud nepatříte právě mezi kadeřnické mágy, raději se do nich nepouštějte. Vaše vlasy vám dozajista poděkují.