Jaké kosmetické benefity může mít rýžová voda
Doma ji má každý z nás. Jde o vodu, která nám zbude po uvaření rýže. Většinou rýži scedíme a tekutinu vylijeme do odpadu. To je ovšem velká škoda. Naopak úvodní proplachování rýže vodou nijak nevadí.
A proč bychom po vodu po uvařené rýži rozhodně neměli vylévat? Věřte tomu nebo ne, ale je velmi bohatá na minerály a vitamíny. Máme na mysli samozřejmě vodu z rýže neosolené. Až si však přečtete následující řádky, určitě seznáte, že solení rýže velmi snadno zvládnete i poté, co ji uvaříte a přecedíte.
Jak na rýžovou vodu? Je to snadné
Jakmile máte rýži přecezenou, slijte vodu do malé nádobky a vložte ji do lednice. Jakmile vychladne, můžete ji směle použít. V zimě můžete nechat vodu chladnout třeba na balkoně nebo na okně, ale postupné vychládání při pokojové teplotě jí nesvědčí.
A pokud zrovna rýži nevaříte, klidně si rýžovou vodu vyrobte z rýže nevařené. A jak na to? Jednoduše suchou rýži zalijte vodou a nechte 10-15 minut odstát. Vodu sceďte a použijte. Rýži pak můžete uvařit jako obvykle, jen počítejte s tím, že bude doba varu o něco kratší.
Přírodní kosmetika pro vaši pleť i vlasy
Inspirace pro použití rýžové vody k nám přišla z Asie. Tady ji ženy používají zejména při péči o své vlasy. Vitamíny skupiny B a inositol totiž dokáží společným působením opravovat poškozené partie vlasů a dodávají jim lesk a zdravější vzhled.
Měli byste vědět: Inositol bývá někdy označován i jako vitamín mládí. Vlasy rovněž preventivně chrání před případným poškozením. Ve struktuře vlasů totiž zůstane i poté, co je opláchnete.
Budete-li svým vlasům dopřávat rýžové oplachy pravidelně, zlepší se jejich poddajnost. Aminokyseliny se také postarají o lepší zdraví kořínků.
A co použití v kosmetice? Tady rýžovou vodu uplatníte zejména na poškozenou nebo podrážděnou pleť. Místo několikrát denně omývejte a pozorujte, jak zarudnutí nebo drobné ranky mizí. Navíc vaše pokožka zůstane hydratovaná a složky přítomné v rýži se také postarají o lepší krevní oběh.
Pleťová maska z rýžové vody
Potřebujete svou pleť rozzářit? Smíchejte tuto zázračnou ingredience s několika kapkami citronu a přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Společně naneste na pokožku a nechte 5 minut působit. Poté opláchněte.
Náš tip: pokud několik zrnek rýže podrtíte a vmícháte je do směsi, získáte zároveň i přírodní peeling.
Rýžová koupel pro vlasy
A jak na správné provedení oplachu? Vlasy umyjte svým oblíbeným šamponem, případně použijte i kondicionér (neměl by být bezoplachový). Poté je dobře prolijte rýžovou vodou (může být i ohřátá) a nechte 2-3 minuty působit. Poté opláchněte a máte hotovo.
Zdravotnický prostředek z rýže
Ale kosmetickým použitím účinky růžové vody určitě nekončí. Lze ji použít třeba při léčbě horečnatých onemocněním. Stačí, když jejím prostřednictvím doplníte pitný režim. Dodá vám cenné vitamíny a minerály a nedráždí žaludek. Ze stejného důvodu si ji leckdy dopřávají i sportovci.
Pomáhá také při zácpě a průjmu. U zácpy oceníte obsah vlákniny a výživu pro vaše střevní bakterie. A zastavuje také průjem. Lze ji použít jak u dospělých, tak i u dětí. Klidně ji přimíchejte třeba k čaji, ničemu to neublíží. Dodá tělu živiny, a nad to urychlí i proces hojení poškozených sliznic a tkání.
Některé výzkumy také tvrdí, že pravidelné pití rýžové vody může pomoci předcházet některým typům onemocnění trávicího traktu a díky obsahu vitamínů a minerálů také propuknutí Alzheimerovy choroby.
Náš tip: Pokud by vám rýžová voda zbyla, použijte ji i jako hnojivo pro pokojové rostliny. I ony ocení vysoký obsah minerálů, který v sobě ukrývá. Ochotně budou kvést i růst, však uvidíte.