Deset zásad pro zdravé opalování
Léto je v plném proudu, a proto bychom si měli něco říci o zásadách bezpečného opalování.
1. Vždy používejte opalovací přípravky
Ať se budete opalovat u nás nebo v zahraničí, nikdy se nezapomínejte natřít vhodným opalovacím krémem. Ten vás ochrání proti předčasnému stárnutí kůže, pigmentovým skvrnám i rakovinou kůže. Chcete-li se dobře opálit, použijte místo krému opalovací olej – např. Dermacol – Ochranný olej na opalování SPF 6.
Na obličej používejte lehké opalovací krémy, aby vám zbytečně neucpávaly póry a nezpůsobovaly pupínky. Na obličeji je kůže citlivější, a proto byste měla používat vyšší faktor než na tělo. Poohlídněte se v lékárnách např. po Eucerin – zmatňující emulze na opalování na obličej SPF 30.
Na citlivé oblasti, které se rychle spálí, např. nos, uši, nárty… můžete použít tyčinku s vysokým faktorem – Vichy – ochranná tyčinka Capital Soleil. Krémem se natírejte přibližně půl hodiny předtím, než vyrazíte na pláž.
2. Chraňte i své vlasy
Používejte ochranné produkty i na vaše vlasy. Chrání před slunečním zářením, ale také chlórem a dodávají vlasům výživu. Poohlídněte se po výrobku Schwarzkopf bonacure sun – shine oil. Vhodné jsou i různé pokrývky hlavy – šátky, kšiltovky, kloboučky – které zabraní blednutí barvy vlasů a poškozování vlasů slunečním zářením.
3. Opalujte se postupně
Není vhodné hned první den být na sluníčku od rána do večera. Vaše kůže se tak akorát spálí a oloupe. Lepší je dodávat bronz kůži postupně. Radši se opalujte denně chvilku než jeden celý den v kuse. Opálení vám také tak déle vydrží.
4. Nepoužívejte před opalováním parfémy ani samoopalovací přípravky
Pokud se před opalováním navoníte, může se stát, že po pobytu na slunci vám vyskáčou červené tečky nebo vyrážka. Proto byste měla parfémovaných výrobkům v létě vyhýbat.
Stejně tak se těsně před opalováním nenatírejte samoopalovacími krémy. Použijte je den předem. Zabráníte tak nepříjemné alergii.
5. Neholte se ani nedepilujte se před opalováním
Po vytrhávání nebo holení chloupků bývá pokožka podrážděná. Pokud byste s ní ještě vyšla na sluníčko, mohly by vám naskákat červené flíčky. Proto odstraňujte chloupky večer před opalováním, abyste dopřála pokožce dostatečně dlouhou dobu na zklidnění.
6. Vyhýbejte se polednímu sluníčku
Přibližně od 11 – 15 hodiny, bývá sluneční záření nejsilnější. V tuto dobu byste se neměla příliš opalovat, zůstaňte raději v hotelovém pokoji, dojděte si na oběd a nebo odpočívejte ve stínu. Na sluníčko se vraťte až později.
7. Chraňte své oči
Nezapomeňte do kufru přibalit sluneční brýle. Nebudete zbytečně před ostrým sluncem mžourat, ochráníte oči a navíc si budete moci na pláži číst, aniž by se vám slunce nepříjemně odráželo od papíru. Pokud nosíte kontaktní čočky, jsou sluneční brýle dokonce nutností.
Pokud nosíte dioptrické brýle, zajděte před dovolenou do optiky a nechce si udělat sluneční dioptrické brýle.
8. Dodržujte pitný režim
Při opalování nezapomínejte pravidelně doplňovat tekutiny. Nejvhodnější je především neslazená voda. Vaše kůže je díky sluníčku vyprahlá a potřebuje dodat vláhu. Navíc předejdete nepříjemným úpalům a bolestem hlavy.
9. Hydratujete pokožku po opalování
Po příchodu z pláže je potřeba dodat vláhu pokožce. Použijte lehký krém po opalování, který pokožku zklidní, hydratuje a zaručuje delší výdrž opálení. Vyzkoušejte sprej Garnier s výtažky kaktusu. Pokud jste se spálila, pořiďte si v lékárně panthenol, který bývá většinou ve formě chladivé pěny a kůži hezky zklidní a zchladí. Pokud je pokožka podrážděná, neměla byste jí depilovat voskem, strojkem a není vhodné ani holení. Kůži byste ještě více podráždila.
10. Vyživte vlasy
Na vlasy si udělejte hydratační zábal. Naneste výživnou masku, přikryjte vlasy igelitem a nechce působit přibližně 30 minut. Uvidíte, že jim to prospěje. Na konečky ještě naneste olejíček nebo sérum, abyste zabránila jejich vysušování.