Jak vyzrát na opar díky přírodním ingrediencím
Jde o onemocnění, které nás dokáže pořádně potrápit. Opary bolí, nevypadají právě hezky a při neopatrném kontaktu je můžete přenést i na někoho jiného. A jak tedy jejich výsevu zabránit nebo si poradit s už propuklým oparem?
Jde o útvary virového původu, naplněné čirou tekutinou. Virus herpes simplex je usazen v našem těle a objevit se může kdykoliv. Většinou však o sobě dává vědět předem.
Než se opar objeví
Jestliže vás začnou nepříjemně svědět rty, pocítíte silné pálení nebo štípání, případně vám okolí úst zčervená, nejspíš se právě díváte na propukající opar. K jeho výsevu naštěstí nemusí dojít. Stačí, když i ho potřete jednou ze tří osvědčených ingrediencí, kterým jsou:
- mléko,
- med
- a bílý jogurt.
Med je nejlepší, pokud na něj ovšem nemáte alergickou reakci. Dbejte na to, abyste měli na rtu stále silnou vrstvu medu nebo bílého jogurtu (případně místo stále zvlhčujte mlékem). S trochou štěstí se opar zarazí v samém začátku.
Když se opar objeví
Pokud se vám přece jen úvodní fázi překlenout nepovede (což se můžete stát snadno – například pokud prožíváte opravdu stresové období), budete muset vzniklý opar ošetřit. K tomu se nejlépe hodí šťáva z aloe vera. Má skvělé antivirové účinky a dokáže hojení ran značně urychlit.
Pokud doma aloe nemáte, skvěle ji nahradí náduť madagaskarská. Vypadá velmi podobně a jsou pro ni charakteristické malé rostlinky, narůstající na okrajích jejích listů. Skvělé účinky má také odvar z heřmánku. Přikládejte obklady na postižené místo několikrát denně.
Pokud vám nevadí trocha štípání, vsaďte na tea-tree olej. Jeho aplikace není právě příjemná a pokud se vám dostane do úst, nejspíš neoceníte ani jeho štiplavou chuť, na opary však funguje opravdu skvěle.
Pro finální zhojení kůže použijte libovolný neparfemovaný krém, případně čisté sádlo nebo vazelínu. Důležité je pokožku hydratovat, pak se rychleji zhojí.
Pozor na opětovnou infekci
Jak už jsme řekli, virus oparu je v těle přítomen stále. To však neznamená, že ho nemůžete znovu vyvolat i jinak. Stačí, když virus omylem přenesete do svého okolí, a poté se s ním opět dostanete do styku. A samozřejmě tak můžete nahradit i někoho dalšího.
Nejrizikovějším je v tomto ohledu kosmetika. Pokud i během léčby oparu používáte rtěnku nebo lesk na rty, nemilosrdně je po vyléčení vyhoďte. Alternativou je použití špachtle, která zabrání přímému doteku rtěnky a rtů. Nezapomeňte ji však potom pořádně vydezinfikovat.
A totéž platí i pro zubní kartáček. Po dobu léčby oparu si pořiďte ten nejobyčejnější, který vám poté nebude líto vyhodit. A pokud jste investovali do toho elektrického nebo sonického, přikupte k němu ještě dezinfekční UV lamu, která všechny choroboplodné zárodky zneškodní za pár minut